פורסם ע"י משרד עו"ד צחובוי קריבושיי-סודרי

תמ"א

אתם (או בן משפחתכם) מתגוררים בדירה המצויה בבנין המיועד לתמ"א? קבלנים הגיעו "לרחרח" בבניין ולנסות להחתים דיירים?

המאמר הזה בשבילכם ! ריכזנו עבורכם, הדיירים, מספר טיפים חשובים ביותר לניהול ההליך מול הקבלן.

ראשית, זמנו אסיפת דיירים, מנו נציגות לבית המשותף (שתכלול לפחות 3 בעלי דירות) ואשר תוכל להיות בקשר עם היזם. אל דאגה, הנציגות לא חותמת בשמכם על חוזה או תכניות. היא רק מקלה על ההתנהלות השוטפת והקשר הישיר מול היזם.

שנית, בצעו בדיקות על היזם – בדקו את היזם ואת ניסיונו בביצוע פרויקטים מסוג תמ"א. כתתו רגליים אם צריך ולכו לראות פרויקטים שביצע והסתיימו ושוחחו עם הדיירים בבניין בו בוצע הפרויקט.

לאחר שבחרתם יזם איתו אתם מעוניינים להתקדם, בחרו עו"ד שייצג אתכם. חשוב שעורך הדין לא יהיה כזה שהיזם מציע לכם, אלא עו"ד מטעמכם שיש לו ניסיון בביצוע פרויקטים ובייצוג דיירים וגם יזמים.

שימו לב! אמנם את שכר טרחת עוה"ד שלכם משלם היזם, ולמרות זאת, עו"ד הדיירים אמור לייצג אתכם ולשמור על זכויותיכם מול הקבלן.

בשלב הבא היזם יפנה לרשות המקומית ולוועדה לבדיקות תכנוניות ראשוניות על מנת להציג לכם תכניות עקרונית. זכרו, בשלב זה הכל ברמה העקרונית וייתכנו שינויים היות והיזם כפוף למגבלות תכנוניות ואולם בסופו של התהליך ולאחר שיגובש חוזה מחייב בין הצדדים כל דייר ודייר יחתום על התכניות המוגשות לוועדה, כך שתדעו מה אתם מקבלים.

אל תפחדו ממתנגדים "שיעכבו" לכם את הפרויקט. אין צורך ברוב מוחלט של חתימות. מתנגדים שהתנגדותם אינה עניינית, והיא רק מטעמי סחטנות, ייבלמו בתביעה אצל המפקחת על המקרקעין אשר יכולה לאשר את הפרויקט למרות התנגדותם, וזאת בתנאי כמובן שהרוב הדרוש בחוק חתם על ההסכם. את התביעות ינהל היזם על חשבונו.

עורך הדין מטעמכם ינהל את המו"מ על הסכם ההתקשרות עם היזם. חלק מן הנושאים החשובים עליהם יש לתת דגש הם: שמירה על זכויות הבעלות בדירות (היום החוק מאפשר לרשום הערת אזהרה על הרכוש המשותף או ליצור יחידה רישומית נפרדת וזאת מבלי שזכויותיכם בדירה תפגענה), העמדת ערבויות מתאימות להגנה על הנכס שלכם (ערבות ביצוע, מיסים וכו'), לוחות זמנים להתקדמות ואפשרות הביטול, הליווי הבנקאי וכמובן גם אישורכם לתכניות הסופיות לפני שמוגשת הבקשה להיתר בניה. לסיכום, אתם עומדים לצאת לדרך ארוכה, אך אם תנהלו אותה בתבונה ועם אנשי המקצוע המתאימים – בסופה של הדרך תגיע התמורה.